3D yazıcıdan 3 milimetre kalınlığında alçı!

Yapıdan sanayiye ve medikale kadar birçok alanda hayatımızı kolaylaştırmaya başlayan 3D yazıcı teknolojisi, temel ihtiyaçlarımıza yeni çözümler sunmaya devam ediyor. 3D yazıcıların sunduğu yeniliklere en son örnek, 3 mm kalınlığındaki yeni nesil alçı.
130705_jakeevill.hlarge
 
Yeni Zelanda’da yaşayan Jake Evill, kolunu kırmasının ardından kendisini rahatsız eden alçıya aylarca katlanmak yerine bir çözüm üretmeye karar verdi. Evill, 3D yazıcı teknolojisine başvurarak son derece hafif ve kolunun hava almasına izin veren bir alçı geliştirmeyi başardı. Victoria Üniversitesi’nden mezun olduktan kısa bir süre sonra girdiği kavgada kolu kırılan Evill, icadını Wired dergisine anlattı: “Aylarca alçının ne kadar rahatsız bir şey olduğunu tecrübe ettim.

Koktuğu yetmiyormuş gibi kaşındırıyordu… İki kiloluk bir ağırlığı kolumda taşımanın oldukça eskiyen bir tedavi olduğunu düşünmeye başladım.”
Tasarım mezunu Evill, ‘Cortex alçısı’ adını verdiği icadında, oldukça hafif, yıkanabilir, hava alan geri dönüşüm imkanı bulunan bir dış iskelet ortaya çıkardı. Kemik yapısını araştırarak tasarımı üzerinde çalışmaya başlayan Evill, kemiğin iç doku yapısında örgüye enzer trabeküler bir desen olduğunu gördü. Bu yapıdan ilham alan Evill, “Cortex desenini bu petek şekline benzetmek istedim çünkü herkesin bildiği gibi en iyi cevaplar doğanın kendisinde saklıdır” dedi.
KINECT KULLANARAK OLUŞTURDU
Evill’in düşüncesine göre, hastaların kırıkları X-ray’den geçtikten sonra, kırığın olduğu uzuv da 3D taramadan geçirilecek ve en uygun Cortex alçı desenine karar verilecek. Analizlere göre kırığı kaplayacak alçının hangi malzemeden yapılması gerektiği de anlaşılacak.
Genç tasarımcı, ilk alçısı için yaptığı 3D taramayı, Xbox Kinect’i hackleyerek yapmış. Neredeyse her 3D yazıcı modelini çıkarmakta gerektiği gibi, kırığın olduğu uzuvu da etrafında dönerek taramak gerekiyor. Evill bu aşamada dijital sanat yazılımı Zbush’a da başvurmuş.
Evill, tasarımını tamamladıktan sonra modelinin planlarını Hollanda’nın Shapeways şirketine yolladı. Burada, naylon plastikten ortaya çıkarılan alçı sadece 3 milimetre kalınlığında ve 500 gramdan daha hafif.
Cortex cast hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz:
http://jakevilldesign.dunked.com/cortex
ntvmsnbc

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir