Suçla mücadele için pervaneli robot tasarlandı

İtalya’da Torino yerel polisi, suçla mücadele için insansız bir hava aracını devreye soktu. Polis memurları, üzerine kamera yerleştirilen pervaneli robot sistemini özellikle araba hırsızlığı ve uyuşturucu kaçakçılığını tespit amaçlı kullanıyor.
İtalya – İsviçre ortaklığında kurulan “Aerial View” firmasının geliştirdiği kanatlı robot, 150 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor. Robotun ileride, yalnızca suçluların takibi değil, kayıp kişilerin bulunması ve çevre kirliliğinin tespitinde kullanılması planlanıyor. Firmanın genel müdürü Omar Morando, uçan robotun işleyişini anlatıyor: “Pervaneli robotlarda video sinyalini anında merkeze ulaştırmaya yaratan bir iletici bulunuyor. Merkezde yüksek çözünürlüğe sabit bir monitör, kamera kaydını alıyor. Görüntüleri, içinde küçük bir monitör olan özel gözlüklerle de izleyebiliyorsunuz. Gözlükler 42 inçlik ekranda izleme hissi veriyor.”
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=p8TYVm77sGA&w=640&h=360] Kaynak: vipmuhendislik.com

Leave a Reply

Bizi takip etmek ister misiniz?

Teşekkürler! Email listemize kaydınız başarıyla gerçekleştirilmiştir. En güncel makaleler ve eğitimlerden anında bilgi sahibi olacaksınız :)

There was an error while trying to send your request. Please try again.

Belirtmiş olduğunuz email adresinizi; güncel makale, eğitim, döküman ve mesleki eğitim notlarını paylaşmak üzere kullanacağız.