SOLIDWORKS Montaj Performansını Hızlandırma Yöntemleri

Solidworks ortamında büyük montajlar yapıyorsanız, verimli ve daha performanslı çalışmak elbette mümkündür. Öncelikle büyük montajlardan kastımız nedir?

 • 100 Parça ?
 • 1000 Parça ?
 • Peki 10.000 Parça ?

Dilediğiniz kadar parça adedini arttırabilirsiniz ancak bunun bir önemi yok 🙂 Büyüklük kavramı Solidworks ‘de parça adedinden bağımsızdır. 50 parçadan oluşan, parça detaylarının çok yoğun olduğu çalışmalar, bazen binlerce parçalık montajlardan daha fazla kaynak tüketimi yapabiliyor.

Solidworks Montaj Performansı ile İlgili Sıklıkla Yaşanan Sorunlar

# Solidworks yavaş açılıyor

#Solidworks ‘de yavaşlık

# Solidworks yavaş güncelleniyor

# Yavaş görüntüleme ve oynama ( ekrana geç geliyor )

Solidworks Montaj Performansını Hızlandırma Yöntemleri

Eğer yukarıda saydığım sorunlarla karşılaşıyorsanız bunun pek çok sebebi olabilir. Eğer Donanımsal açıdan kaynaklanan bir sorun yoksa, tüm belge türleri için yapılması gerekenler;

 1. Eğer eski sürüm dosyası ise mevcut versiyonda çalışmayı kaydedin. Güncel sürümlerde çalışmak, ciddi derecede performansı etkileyen faktördür.
 2. Hata ve uyarıları düzeltmeye çalışın. Herhangi bir çizgi,montaj ilişkilendirme hataları, denklem hataları, alt montajda hatalar vb.  uyarılar bulunuyorsa düzeltmeniz çok işe yarayacaktır.
 3. Dosya boyutuna dikkat edin. Bu belki de en çok karşılaşılan durumdur. Dosya boyutunu küçülterek sorunu önemli ölçüde çözebilirsiniz.
 4. Son olarak performans değerlendirme ile de sorununuzu çözebilirsiniz.

Makalenin hemen başında yayınladığımız videoda, aşağıdaki konulara yer verilmiştir.

# Solidworks ‘de bir çalışmayı açmaya çalıştığınızda, yazılım nasıl çalışıyor?

# Montaj performansını etkileyen faktörler nelerdir? Sistem gereksinimleri nelerdir?

 • Çalışmalarınızı şirketinize ait bir sunucu üzerinden (network) açmaya çalışmak yerine SOLIDWORKS PDM çözümü ile çalışmanın farkı nedir? (x5 kat hız!)
 • Küçük ve karmaşık unsurlar,çoğaltmalar,vida dişleri, katı yazılar …
 • Küçük yüzeyler, yüzey sayısı
 • Görsel kalite ayarları
 • Montaj ilişki sayısı ve türleri
 • Yeniden oluşturma hataları, denklem hataları, ilişki hataları …
 • ve diğer faktörler

Ne demek istediğimizi örnek bir çalışma ile desteklemek şüphesiz ki çok kalıcı olurdu, bizde öyle yaptık 🙂 Sizlerinde karşılaşma ihtimali yüksek olan bu büyük montajlı çalışmada, çalışma performansını önemli ölçüde iyileştirmeler yaptık. Görüleceği üzere pek çok faktöre bağlı olan montaj yavaş açılıyor, görüntülemesi uzun sürüyor ya da açılmıyor sorunlarını çözmenin bir kaç yolu bulunuyor. Detaylı olarak anlattığımız webinarı izleyerek, sizlerde çalışmalarınızda önemli iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Son olarak blogda yer alan diğer makalelere de göz atmanızı tavsiye ederim. Görüşmek üzere.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir